Illamasqua Liquid Metal in Solstice Swatches

Summer is coming so I bought something I think I will use a lot. Solstice is one of the four shades of Liquid metals Illamasqua offers. It is so golden and so so so pigmented. The bad thing is that it creases like crazy on my eyes :( even with a primer. But it still can be used as a base for powder eyeshadow, or on lips, face etc. Do you have a Liquid Metal? Any tips to stop the creasing, except changing my eyes? :)

Léto se blíží a tak jsem si udělala radost menším nákupem, který v létě hodně využiju. Solstice je jeden ze čtyř odstínů, které Illamasqua v současnosti nabízí. Je zlatý a neuvěřitelně pigmentovaný, stačí opravdu troška. Negativem je, že mi na očích vůbec nedrží a to ani s bází. I tak se ale dá použít jako barevná báze pod stíny, nebo na rty, tváře atd. Máte nějaký liquid metal? Nějaké tipy, jak ho udržet na očích déle než půl hodiny? :)


on eyes after 20 minutes

small amount on lips

Detail
You have read this article Eyes / Oči / Face / Tvář / illamasqua / Lips / Rty with the title Illamasqua Liquid Metal in Solstice Swatches. You can bookmark this page URL http://ojezevki.blogspot.com/2010/04/illamasqua-liquid-metal-in-solstice.html. Thanks!

No comment for "Illamasqua Liquid Metal in Solstice Swatches"

Post a Comment